Lietuvos regbio teisėjai švilpė Dubai 7‘s regbio turnyre
Dviem Lietuvos regbio teisėjams, Rimantui Zeringiui ir Vaidotui Girdvainiui šiemet regbio Kalėdos prasidėjo mėnesiu anksčiau – jie, kaip kviestiniai teisėjai, dalyvavo HSBC Sevens World Series turnyre Dubajuje. Turnyre lietuvių laukė ne tik teorinės paskaitos ar video peržiūros su geriausiais pasaulio regbio specialistais, tačiau ir intensyvus darbas regbio aikštynuose.
Apie naujas patirtis bei įspūdžius Dubajuje pasikalbėjome su Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademijos sporto instruktoriumi, vienu geriausiu Lietuvos regbio teisėjų – Rimantu Zeringiu.
Regbio rungtynėms Rimantas teisėjauja jau daugiau kaip dešimtmetį. 2019 metais baigęs regbininko karjerą pradėjo dar intensyviau švilpti rungtynėse, tačiau būnant regbio klubo „Šiauliai“ vadovu vis dar nebuvo galimybės Lietuvoje teisėjauti aukščiausiu lygiu. Nuo šių metų Rimantas jau pradėjo darbuotis pajėgiausių Lietuvos komandų akistatose Baltijos Top lygoje. Buvo aikštės teisėjas „Vairas-Kalvis-Jupoja“ ir „Baltrex-Šiauliai“ komandų Top lygos pusfinalio mače, kaip šoninis teisėjas asistavo Anglijos arbitrui Styvui Leyshonui Top lygos finalo rungtynėse.
Rimantai, kaip tokios mažos šalies regbio teisėjams atsirado galimybė padirbėti su geriausiais pasaulio specialistais Dubajuje?
2022 metais Lietuvos regbio federacija pradėjo bendradarbiauti su Anglijos, Bristolio regbio teisėjų asociacija. Rugpjūčio mėnesį į Šiaulius buvo atvykę specialistai, kur surengė kursus Lietuvos teisėjams. Viena iš šio bendradarbiavimo programos dalių – galimybė dviem Lietuvos teisėjams sudalyvauti šiame įspūdingame Dubai 7‘s regbio turnyre.
Papasakokite, prašau, apie Dubai 7‘s turnyrą.
Dubai 7‘s tai įspūdinga regbio šventė, kurioje dalyvavo 230 komandų. Aštuoniuose regbio aikštėse, vienu metu buvo vykdoma net 16 skirtingų turnyrų: nuo U-19, veteranų, vietinio regiono čempionatų iki vyrų ir moterų pajėgiausių pasaulio rinktinių varžybų. Mes atvykome antradienį, o trečiadienį vos atsikėlus jau buvome stadione. Apžiūrėjome sporto aikštynus, bazes, vyko susirinkimas apie darbo eigą, taisykles, kokiems veiksmams turime taikyti nulinę toleranciją. Instruktažą vedė World rugby ir elitinės serijos teisėjai.
Koks buvo jūsų, kaip kviestinių teisėjų, vaidmuo šiame turnyre?
Visas tris dienas nuo ryto iki vakaro teisėjavome varžyboms. Iš viso į Dubajų atvyko 75 teisėjai, o su teisėjų mokytojais bei administracija iš viso mūsų buvo apie 130 žmonių. Kas rytą mus suskirstydavo po tris ir paskirdavo aikštes, kuriose turėjome teisėjauti. Man teko padirbėti komandoje su Anglijos, Pietų Afrikos Respublikos, Tuniso ir Singapūro arbitrais. Kaip aikštės teisėjas per tris dienas teisėjavau devynioms rungtynėms.
Kaip vyko jūsų teisėjavimo aptarimas, kokių pastabų, patarimų sulaukėte, į ką labiausiai buvo kreipiamas dėmesys?
Varžybos prasidėdavo 8.00 ryte ir baigdavosi apie 21.00 vakare, tad visas dienas vyko itin intensyvus darbas. Dvi aikštės buvo filmuojamos, kad vėliau būtų galima peržiūrint vaizdo įrašus, o tose aikštėse, kuriose filmavimo kamerų nebuvo, stovėdavo regbio teisėjų specialistai ir žymėdavosi pastebėjimus, kuriuos paskui, paskaitų metu aptardavome. Pirmose rungtynėse, kuriose buvau aikštės teisėjas, man teko dirbti stadione kuris buvo filmuojamas. Vyko Antrojo pagal pajėgumą vyrų diviziono mačas. Man asmeniškai tai buvo sunkiausios rungtynės per visas tris dienas, kadangi teko labai greitai persiorientuoti į regbį 7. Lietuvoje paskutinės regbio 7 rungtynės buvo sužaistos dar gegužės mėnesį, o iki rudens vyko tik regbio 15 mačai. Be to, supratau, kad reikia tolygiau paskirstyti fizines jėgas, mat besibaigiant mačui jau šiek tiek ėmė trūkti kvapo.
Ar sužinojote ko nors naujo apie teisėjavimą regbio 7 varžyboms? Kokių patarimų, komentarų ar pastebėjimų sulaukėte iš specialistų apie savo darbą?
Specialistai pakomentuodavo vienokius ar kitokius priimtus sprendimus, kaip vienoje ar kitoje situacijoje būtų buvę geriau pasielgti. Svarbiausia mokytojų skleidžiama žinia – visiems taisyklės vienodos ir nesvarbu ar aikštėje Naujosios Zelandijos, Australijos, ar mažo Lietuvos miestelio komandos. Buvo akcentuojami ne tiek konkretūs sprendimai – o sprendimų priėmimo greitis, tinkamas situacijos įvertinimas. Jei žaidėjas atlieka neleistiną veiksmą – visiems vienodos nuobaudos. Lietuvoje regbio 7 varžyboms teisėjaudavome panašiai kaip ir regbio 15, leisdavome pasiristi, taikydavome ilgesnes persvaras. Tiesiog pasikeitė požiūris į regbio 7 taisyklių taikymo specifiką, kaip pats teisėjas turi pasirinkti teisingiausias pozicijas, kad visur spėtų ir pakaktų fizinių jėgų visoms rungtynėms. Kiekvienos amžiaus grupės finalai vyko pagrindiniame stadione, kuris talpina 60 tūkstančių žiūrovų. Puikus tavo trijų dienų darbo įvertinimas buvo jei gavai teisę švilpti finalams. Man teko galimybė būti ketvirtuoju teisėju „Gulf Womens Open“ Jungtinių Arabų Emiratų regiono moterų finalo mače.
Ką jums reiškia galimybė sudalyvauti tokio lygio turnyre?
Galimybė sudalyvauti tokiame renginyje ir būti jo dalimi – man tai buvo regbio Kalėdos. Prieš vykdami nežinojome, kas mūsų laukia, o dabar, kai kartą jau patyrėme, kitą kartą visiškai kitaip žvelgtume ir jaustumėmės. Tai milžiniškas, tačiau labai gerai sustyguotas mechanizmas. Daugybė aptarnaujančio personalo, viskas sustyguota, sudėliota, apgalvota. Visi draugiški, pataria, pamoko, jautėmės visi kaip viena šeima, nors buvome greičiausiai iš mažiausios valstybės, tarp visų dalyvių. Kai kurie net nežinojo, kur mūsų Lietuva yra ir iš vis ar joje žaidžiamas regbis. Tai didelis žingsnis mums kaip teisėjams ir didelis žingsnis Lietuvos regbiui. Dabar reikia susidėlioti visas mintis ir planuojame surengti susitikimą su Lietuvos teisėjais, kad įgytą patirtį perduotume kitiems.
Ar be intensyvaus darbo radote laiko apžiūrėti Dubajaus turistines įžymybes?
Nors ir buvome gerokai pavargę po tokio intensyvaus darbo, sekmadienį turėjome laisvo laiko, tad turėjome galimybę apžiūrėti 51-ąjį gimtadienį švenčiantį Dubajų, kuris mane pribloškė įspūdingais statiniais bei idealia tvarka. Nuvykome apžiūrėti aukščiausio pasaulyje dangoraižio, 163 aukštų Burdž Kalifa bei įspūdingąją Dubajaus prieplauką.
Visiems turnyro dalyviams „Dubai 7‘s“ turnyras užsibaigė tikru regbio desertu – galimybe stadione stebėti finalines vyrų ir moterų Pasaulio serijos rinktinių varžybas. Moterų turnyre dėl trečios vietos kovojo Jungtinių Amerikos Valstijų ir Prancūzijos rinktinės 21:19 pergalę šventė JAV regbininkės. Finale susitiko australės ir Naujosios Zelandijos rinktinė. Mačas baigėsi australių pergale 26:19.
Vyrų turnyre dėl trečios vietos susigrūmė JAV ir Naujosios Zelandijos rinktinės. Amerikiečiai laimėjo 31:12. Didžiajame finale Pietų Afrikos respublikos rinktinė palaužė Airijos regbininkų pasipriešinimą 21:5.